Depresja to nie chwilowy smutek czy obniżony nastrój. Depresja jest chorobą, która nieleczona, może mieć poważne konsekwencje. Może doprowadzić nawet do samobójstwa.
Jak leczyć depresję? – podstawowe informacje
Depresja ma różne oblicza. jest przejściem przez piekło, może odebrać dobry nastrój, energię,chęć do życia i do działania. Sama nie minie, niestety. Gdy człowiek dojdzie do ściany, jedynym wyjściem, by walczyć o własne zdrowie psychiczne, jest poszukanie pomocy specjalisty.
Może to być psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta. Rozmowa z kimś, kto wie, jak leczyć depresję, pomoże ustalić, jak ją leczyć. Depresję można leczyć farmakologicznie, przyjmując leki przeciwdepresyjne. Można też chodzić na psychoterapię, pracować nad sobą, nad zmianą własnego postrzegania świata, nad panowaniem nad emocjami. Bardzo dobre efekty daje połączenie tych dwóch sposobów leczenia.
Relacje międzyludzkie a depresja
Jeśli człowiek choruje na depresję, często ogranicza stosunki z ludźmi. Nie cieszy go towarzystwo, dobra zabawa, kompletnie nie czuje się rozumiany. Rady typu: „weź się w garść”, „ogarnij się”, „inni też mają problemy” kompletnie nie pomagają. Nie tędy droga. Z drugiej strony, przebywanie z człowiekiem, który bez przerwy jest smutny i przygnębiony, źle działa na każdego. Nic więc dziwnego, że relacje międzyludzkie osoby z depresją ulegają pogorszeniu.
Depresja tematem tabu?
Na depresję cierpi coraz więcej osób, w tym młodzieży i dzieci. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to już choroba społeczna. Na szczęście, powoli przestaje być tematem tabu. Na depresję zachorować może każdy. Powodem może być przeżyta trauma, utrata pracy, choroba, kłopoty w domu – wszystko, co nas stresuje lub martwi. Najważniejsze jest, aby w momencie załamania nie poddać się i poszukać pomocy specjalisty.