Przebarwienia na twarzy, czyli swego rodzaju zaburzenia barwnikowe, ujawniają się na skórze pod postacią nieestetycznie wyglądających plamek, zwykle w odcieniu brązowym. Przyczyn ich powstawania może być wiele, od czynników chorobowych, zaburzeń hormonalnych, po nadmierną ekspozycję na słońce. Można się ich jednak skutecznie pozbyć. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Przebarwienia na twarzy a przyczyny ich powstawania
Przebarwienia na twarzy specjalistycznie określane są zmianami hiperpigmentacyjnymi skóry. Zaburzenia barwnikowe objawiają się plamami, które najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, plecach, ale również na dłoniach. Plamki w kolorach od różowego po brązowe, mogą przybierać różne wielkości i kształty. Mogą być zlokalizowane punktowo lub zajmować nieco większą powierzchnię i rozlaną postać.
Przebarwienia skórne, inaczej nazywane melasą lub też zamiennie ostudą, są przebarwieniami, które najczęściej pojawiają się w wyniku narażenia skóry na nadmierne promieniowanie UV, ale mogą wywoływać je także inne czynniki, chociażby zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne. Dotychczasowe badania dowodzą, że na przebarwienia skórne bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy mogą mieć różne odcienie oraz kształty: od niewielkich, punktowych plamek, po bardzo rozlane zmiany w kolorze beżowym czy brązowym. Choć ich występowanie nie jest zwykle groźne dla zdrowia, to z uwagi na lokalizację na twarzy, są bardzo uciążliwym i krępującym problemem, bowiem przebarwienia pojawiają się najczęściej na twarzy.
Przebarwienia potrądzikowe pojawiają się w miejscach ran i blizn powstałych na skutek mechanicznego usuwania wyprysków. Z kolei przebarwienia hormonalne najczęściej pojawiają się na twarzy podczas ciąży, gdy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, w wyniku hormonów produkują ją szybciej. Można również doznać przebarwień posłonecznych, które powstają na skutek działania promieni ultrafioletowych.
Przebarwienia na twarzy – jak je usunąć?
Przebarwienia na twarzy mogą być bardzo uporczywym problemem, a zwłaszcza jeśli nie da się ich zatuszować makijażem. Zmiany w pigmentacji skóry mogą okazać się trudnym przeciwnikiem, szczególnie jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy na temat ich powstawania i eliminowania. Na szczęście zdecydowaną większość przebarwień można skutecznie usunąć.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza-specjalisty, który określi przyczyny powstawania plam, a także dobierze indywidualną terapię. Przebarwienia można zlikwidować w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, gdzie wykonywana jest m.in. laseroterapia, krioterapia czy peeling chemiczny z wykorzystaniem preparatów złuszczających i wybielających, które ukierunkowane są rozjaśnianie przebarwień.
Jakie kosmetyki wybrać na przebarwienia?
Kosmetyki na przebarwienia, oprócz swoich właściwości rozjaśniających, powinny także dogłębnie regenerować, ale także chronić skórę. Dzięki hipoalergicznej formule, w które obecne są witaminy, oleje oraz masła roślinne, możemy zdecydowanie łatwiej wpłynąć na naszą cerę. Pielęgnacja skóry z przebarwieniami powinna także uwzględniać nawilżanie cery i zabezpieczanie jej przed promieniowaniem słonecznym.
Kosmetyki powinny zawierać przykładowo masło shea oraz oleje roślinne, które wspomagają proces odnowy oraz odbudowy. Witamina C oraz E ma silne właściwości regenerujące oraz rozświetlające, a niacynamid świetnie rozjaśnia nawet najmocniejsze przebarwienia. Do domowych sposobów można używać także wyciągi z cytryny oraz ogórka.