Jakie rzeczy zaliczają się do skarbów? O co warto dbać w życiu?

Każdy z nas ma ogromną liczbę rzeczy, której w zasadzie nie potrzebuje, ale ciężko nam to wyrzucić. Nie wyobrażamy sobie całkowicie zrezygnować z rodzinnych pamiątek, zdjęć z naszych wycieczek czy rzeczy, które ktoś dał nam na przechowanie. Tymczasem nasze skarby, czyli rzecz o wartości sentymentalnej, często są przez nas mylone ze śmieciami, które zamiast nas uskrzydlać, ciążą nam i sprowadzają nas na ziemię.

Kolekcjonuj wspomnienia, a nie rzeczy

Skarby to te przedmioty, które przywołują w nas najlepsze wspomnienia. To mogą być zdjęcia, które są bardzo poręczne i nie zajmują dużo miejsca, pocztówki, rodzinny zestaw porcelany albo starą książkę, w której notatki robiła nasza nieżyjąca już babcia. Jednak w przypadku skarbów najważniejsze nie jest fizyczne posiadanie przedmiotów, ale to, co się za nimi dla nas kryje. Czujemy przywiązanie do tych przedmiotów nie dlatego, że są one dla nas faktycznie ważne, ale dlatego, że dzięki nim przechowujemy w pamięci cenne wspomnienia. To właśnie na nich powinno nam najbardziej zależeć, a nie na przedmiotach.

Trzymaj przy sobie tylko to, co jest dla Ciebie ważne

Każda rzecz może potencjalnie rozbudzić nasze wspomnienia. Każdy z nas trzyma coś, co należało do naszego zmarłego bliskiego albo pomaga nam wspominać dzieciństwo. Ale ogromna część z tych rzeczy jest nam już niepotrzebna. Zachowaj tylko to, co realnie chcesz zapamiętać. Może będą to jakieś ważne ubrania, akcesoria lub dodatki, które nam o czymś przypominają? Nie bierz na siebie wszystkiego, co zostawiła po sobie zmarła osoba tylko dlatego, że kiedyś należało to do niej. Weź to, co przypomina Ci o tym, co lubiła robić albo co sprawiało wam obu radość. Resztę według porad redaktorów portalu KlubMody.pl po prostu sprzedaj lub się pozbądź. W ten sposób twoje wspomnienia nie znikną, ale jednocześnie nie przytłoczysz swojej przestrzeni rzeczami, które nie mają z Tobą niczego wspólnego.

Rzeczy przywołujące złe emocje to nie skarby

Nie wszystko, co wiąże się ze wspomnieniami to skarby. Znaczna część naszych rzeczy przypomina nam o sytuacjach albo osobach, których wolelibyśmy nie pamiętać. Pozbądź się ich bez mrugnięcia okiem. W twoim domu albo innej przestrzeni nie ma miejsca na przedmioty, które wprawiają Cię w zły nastrój. Te rzeczy chcą, żebyś dała im odejść, nawet jeśli to ostatnie pamiątki po kimś ważnym. Zawsze znajdziesz coś, co Ci o nich przypomni, a te zdjęcia, ubrania czy meble, które przypominają Ci o konfliktach i niewypowiedzianych słowach nie są Ci potrzebne. Działające na Ciebie rozpraszająco i przywołują dawne poczucia winy.