Jak prowadzić zdrowy styl życia i nie dać się zwariować? – 3 przykazania!

Współczesny świat to nie małe wyzwanie dla społeczeństwa. Galopujący kapitalizm, kultura pozytywności oraz presja na piękny wizerunek sprawia, że ludzie często czują się przytłoczeni oraz zagubieni. Ich oczekiwania wobec siebie stale rosną. Jak więc prowadzić zdrowy tryb życia, ale pozostać szczęśliwym? Oto kilka przydatnych wskazówek:

Przykazanie pierwsze – odpocznij

W trakcie dbania o rozwój swojej kariery bardzo łatwo wpaść w pracoholizm, a później czuć się wypalonym zawodowo. Jak temu zaradzić? Warto zadbać o odpowiednią dawkę snu, czyli zalecane przez naukowców minimum 7 godzin snu. Poza tym pozwolić sobie na wypoczynek, cokolwiek by to nie było. Jeśli odpoczywasz, oglądając serial – zrób to. Jeśli odpoczywasz, ćwicząc – zrób to. Zasługujesz na odpoczynek.

Przykazanie drugie – odpuść dietę

Czy dałeś/aś się wciągnąć w niebezpieczną spiralę różnorodnych diet, które sprawiają, że czujesz się ograniczony? Być może po każdej diecie rzucasz się na jedzenie jeszcze bardziej niż wcześniej – to błąd. Musisz wiedzieć, że chudniesz od deficytu kalorycznego, a nie od konkretnej diety. Możesz więc pozwolić sobie na różnego rodzaju jedzenie. Wystarczy, że obliczysz sobie swoje zapotrzebowanie kaloryczne i przejdziesz na bezpieczny deficyt. Kilogramy ubywają, a ty nie nabawisz się zaburzeń odżywania. Zasięgnij opinii dietetyka, który pomoże ci ułożyć elastyczny jadłospis.

Przykazanie trzecie – zaakceptuj, że czasem wszystko jest na opak

Współcześni coachowie przekonują, że do życia trzeba podchodzić z pozytywnym nastawieniem. To oczywiście znana wszystkim prawda, jednakże coraz częściej można zauważyć, że przeradza się to w toksyczną pozytywność, nasilającą bezradność wobec tego, co dzieje się w życiu. Być może warto byłoby cofnąć się do filozofii stoików i próbować dążyć do stylu życia racjonalnego mędrca-stoika – ze spokojem przyjmować różnorodne życiowe drogi, bo przecież tak nie będzie zawsze.